Niebieski Rybnik

Uzależnienie i przemoc

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniach z Andrzejem Korsarzem. Głównym celem spotkań było poszerzenie świadomości na temat przemocy w rodzinie i uzależnienia od alkoholu oraz pokazanie, jak wygląda przemoc w oczach dziecka. Istnieje błędne przekonanie, że dzieci nie widzą, nie słyszą, że nie są świadome tego, co dzieje się w domu. Pan Andrzej Korsarz jest absolwentem historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracuje w rodzinnym mieście jako wychowawca dzieci i młodzieży w placówce wsparcia dziennego. Zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach literackich. Jego wiersze znalazły się w wydawnictwach pokonkursowych i prasie. Jest również autorem książki „Sportowe sukcesy Polaków 1918-2008”.

Dziecko alkoholika
udaje,
że drugie śniadanie zjadło
w drodze do szkoły.
Dziecko alkoholika
zapewnia,
że brud za paznokciem
ma najwyżej od godziny.
Dziecko alkoholika
nie mówi,
że nie kocha ojca.
Gdy pewnego dnia
ktoś powiedział,
że rozumie moją sytuację,
poczułem się jak oszust.
Moje dzieciństwo
zamknęło się w dwóch rozdziałach.
W pierwszym
wszystko wydawało mi się
beztroskie.
Nie rozumiałem tylko płaczu mamy.
W drugim zauważałem
chwiejny krok,
przymglone spojrzenie
i zaplątany język ojca,
i czułem, że mamie jest już wszystko jedno,
bo nie płakała.
Kiedy nadchodziła burza
i nad naszym domem
rozlegały się grzmoty,
ojciec mówił,
że aniołowie przetaczają w niebie
beczki z winem…
Zawsze wszystko
kojarzyło mu się z alkoholem.


23.10.2014

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku realizuje projekt „Niebieski Rybnik”, poświęcony problemowi przemocy w rodzinie. Działania te objął patronatem Prezydent Miasta Rybnika, zaś partnerami w jego realizacji są podmioty realizujące zadania z zakresu przemocy, a w szczególności: policja, sąd, prokuratura, szkoły, służba zdrowia, placówki lecznictwa odwykowego, jednostki pomocy społecznej, organizacje wyznaniowe i pozarządowe. Środki finansowe na realizację projektu zostały pozyskane dzięki udziałowi w konkursie w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”, organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt odpowiada na rosnącą potrzebę wspierania osób dotkniętych przemocą. Statystyki wskazują na coraz większą liczbę rodzin objętych pomocą w związku z występowaniem przemocy. Tendencja ta jest zauważalna zarówno w skali całego kraju, jak i w województwie śląskim i samym mieście Rybniku.

Głównym celem projektu „Niebieski Rybnik” jest poszerzenie świadomości mieszkańców miasta Rybnika na temat przemocy w rodzinie i uzależnienia od alkoholu. W ramach projektu przewiduje się dotarcie zarówno do poszczególnych grup odbiorców, jak i ogólnie do wszystkich mieszkańców Rybnika. Jest to pierwszy tego typu projekt realizowany w mieście.