Bezpieczny internet

Wskazówki dla rodziców

Dzieci wchodzą w interakcje z internetem już od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie tego procesu przez rodziców. Brak kontroli może się okazać tragiczny w skutkach.

Jak mówi Randy Abrams, dyrektor ds. edukacji technicznej firmy ESET: Wielu rodziców slusznie obawia sie aktywnosci swoich dzieci w portalach spolecznosciowych, za posrednictwem których nawiazuja one znajomosci z róznymi ludzmi i nigdy nie wiadomo, kto tak naprawde znajduje sie 'po drugiej stronie’. Specjalisci z ESET przygotowali poniższy zestaw wskazówek dla rodziców dbajacych o bezpieczenstwo swoich dzieci w internecie.

1. Ustal jasne zasady korzystania z komputera i dbaj o ich przestrzeganie

Ustal z dzieckiem godziny w jakich może korzystać z komputera i Internetu. Sprawdzaj z jakich stron internetowych korzysta Twoje dziecko. Warto także umieścić komputer w miejscu, które będziesz mógł stale monitorować. Możesz również stworzyć profil administratora w systemie operacyjnym i zabezpieczyć dostęp do komputera hasłem.

2. Naucz dziecko, ze nie powinno podawac swoich prawdziwych danych w sieci

Nigdy nie wiadomo kim jest nowy „przyjaciel” poznany w serwisie społecznościowym lub za pośrednictwem komunikatora internetowego. Ujawnienie zbyt wielu szczegółów na temat Twojej pociechy lub na temat życia Waszej rodziny może skutkować np. kradzieżą sprzętu hi-fi w czasie wakacji, o których dziecko napisało wcześniej w sieci.

3. Zwróć uwagę na kamerę internetowa

To urządzenie, które wielokrotnie już było wykorzystywane przez cyberprzestępców. Istnieją bowiem programy, które umożliwiają osobom niepowołanym uzyskiwanie podglądu z kamery internetowej użytkownika bez jego wiedzy i zgody. Zadbaj, by nieużywana kamera była odłączona od komputera. Jeśli posiadasz laptopa, sprawdzaj od czasu do czasu, czy dioda sygnalizująca działanie kamery się nie świeci. Jeśli dziecko chce korzystać z kamery podczas rozmowy za pośrednictwem komunikatora, pozwól na tego typu kontakt jedynie z członkiem rodziny lub z przyjacielem dziecka, którego wcześniej poznałeś. Pamiętaj o skontrolowaniu czy rozmowa faktycznie odbywa się z ustaloną osobą.