{"id":280,"date":"2017-04-06T10:09:59","date_gmt":"2017-04-06T09:09:59","guid":{"rendered":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/wordpress\/?page_id=280"},"modified":"2017-05-18T09:57:48","modified_gmt":"2017-05-18T08:57:48","slug":"scenariusze-zajec","status":"publish","type":"page","link":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/scenariusze-zajec\/","title":{"rendered":"Scenariusze zaj\u0119\u0107"},"content":{"rendered":"<h6>Scenariusz zaj\u0119\u0107 lekcyjnych<\/h6>\n<p class=\"fonter\">Temat: Korzy\u015bci wynikaj\u0105ce z niepalenia papieros\u00f3w<\/p>\n<p class=\"fonter\"><b>Cele:<\/b><br \/>\n1. Uczniowie u\u015bwiadamiaj\u0105 sobie jakie choroby gro\u017c\u0105 palaczowi<br \/>\n2. Poznaj\u0105 substancje rakotw\u00f3rcze zawarte w dymie tytoniowym<br \/>\n3. Uczniowie buduj\u0105 w\u0142asn\u0105 motywacj\u0119 do nie palenia papieros\u00f3w<\/p>\n<p>Przebieg zaj\u0119\u0107:<\/p>\n<p>1. Wprowadzenie do tematu<br \/>\n2. Pokazanie uczniom plakatu z chorobami, kt\u00f3re gro\u017c\u0105 palaczowi<br \/>\n3. Pokazanie plakatu z substancjami rakotw\u00f3rczymi zawartymi w dymie tytoniowym<br \/>\n4. Rozmowa z uczniami: dlaczego niekt\u00f3rzy ludzie nie pal\u0105?<br \/>\n5. Podzia\u0142 uczni\u00f3w na 5 grup. Zaproponowanie, aby ka\u017cda z nich zaj\u0119\u0142a si\u0119 innego rodzaju korzy\u015bciami, jakie mog\u0105 p\u0142yn\u0105\u0107 z nie palenia papieros\u00f3w<\/p>\n<p>I. Korzy\u015bci emocjonalne p\u0142yn\u0105ce z nie palenia ( dlaczego niepal\u0105cy czuj\u0105 si\u0119 lepiej ).<br \/>\nII. Korzy\u015bci zdrowotne ( dlaczego niepal\u0105cy s\u0105 zdrowsi).<br \/>\nIII. Korzy\u015bci spo\u0142eczne ( dlaczego niepal\u0105cy maj\u0105 lepsze kontakty z otoczeniem)<br \/>\nIV. Korzy\u015bci finansowe (dlaczego niepal\u0105cy wydaj\u0105 mniej pieni\u0119dzy).<br \/>\nV. Korzy\u015bci dotycz\u0105ce wygl\u0105du ( dlaczego niepal\u0105cy \u0142adniej wygl\u0105daj\u0105).<\/p>\n<p>6. Uczniowie grupach pisz\u0105 list do kogo\u015b im znanego, kto pali papierosy. W li\u015bcie zach\u0119caj\u0105 osob\u0119 do zaprzestania palenia Uczniowie pisz\u0105 list do kogo\u015b, kto nie pali\u0142 nigdy papieros\u00f3w. W li\u015bcie niech spr\u00f3buj\u0105 przekona\u0107 osob\u0119, aby nigdy nie zaczyna\u0142a pali\u0107.<br \/>\n7. G\u0142o\u015bne czytanie list\u00f3w przez uczni\u00f3w<br \/>\n8. Uczniowie tworz\u0105 w\u0142asn\u0105 recept\u0119 na na zdrowie<\/p>\n<p>Materia\u0142y: przygotowane wcze\u015bniej plakaty, arkusze papieru, mazaki<\/p>\n<hr \/>\n<h6 class=\"fonter\">Scenariusz zaj\u0119\u0107 lekcyjnych<\/h6>\n<p class=\"fonter\">Temat: \u201e<i>Why should we give up smoking &#8211; make your choice before you die<\/i>\u201d<\/p>\n<p class=\"fonter\"><b>Cele:<\/b><br \/>\n1. Uczniowie zyskuj\u0105 motywacj\u0119 do rzucenia palenia<br \/>\n2. Uczniowie u\u015bwiadamiaj\u0105 sobie:<br \/>\na) jakie choroby gro\u017c\u0105 palaczowi i poznaj\u0105 ich angielskie nazwy<br \/>\nb) jakimi przymiotnikami opisujemy szkodliwo\u015b\u0107 palenia<br \/>\ntoxic, harmful, deadly, carcinogenic, poisonous, fatal, dangerous itp.<br \/>\n3. Uczniowie przypominaj\u0105 sobie nazwy cz\u0119\u015bci cia\u0142a i organ\u00f3w wewn\u0119trznych<\/p>\n<p class=\"fonter\"><b>Materia\u0142y dodatkowe<\/b><br \/>\n1. Plakat cia\u0142a ludzkiego i karteczki z nazwami cz\u0119\u015bci cia\u0142a i organ\u00f3w wewn\u0119trznych; magnesy<br \/>\n2. Zdj\u0119cia p\u0142uc palacza i osoby niepal\u0105cej i listy przymiotnik\u00f3w okre\u015blaj\u0105cych oba p\u0142uca<br \/>\n3. Wykaz chor\u00f3b zwi\u0105zanych i niezwi\u0105zanych z paleniem<br \/>\n4. Zestaw zdj\u0119\u0107 prezentuj\u0105cych sposoby wykorzystania pieni\u0119dzy zamiast wydawania ich na papierosy<br \/>\n5. Lista nonsensownych argument\u00f3w przeciwko rzuceniu palenia<\/p>\n<p class=\"fonter\"><b>Przebieg zaj\u0119\u0107<\/b><br \/>\nl. Uczniowie przyczepiaj\u0105 karteczki z angielskimi nazwami cz\u0119\u015bci cia\u0142a do plakatu wisz\u0105cego na tablicy a nast\u0119pnie:<br \/>\na) pr\u00f3buj\u0105 okre\u015bli\u0107, kt\u00f3re cz\u0119\u015bci cia\u0142a mog\u0105 by\u0107 zagro\u017cone skutkami na\u0142ogu<br \/>\nb) z listy chor\u00f3b udost\u0119pnionej przez nauczyciela wybieraj\u0105 te zwi\u0105zane z paleniem<br \/>\n2. Nauczyciel przeprowadza dyskusj\u0119 pt. 'Co sk\u0142ania ludzi do palenia&#8217;<br \/>\n3. Uczniowie obliczaj\u0105 ile pieni\u0119dzy poch\u0142ania palenie dziennie, tygodniowo i rocznie, a nast\u0119pnie proponuj\u0105, w jaki inny spos\u00f3b mo\u017cna by te pieni\u0105dze wykorzysta\u0107 bazuj\u0105c na rozdanych przez nauczyciela fotografiach.<br \/>\n4. Nauczyciel pokazuje klasie fotografi\u0119 p\u0142uc palacza i osoby niepal\u0105cej i z grupy przymiotnik\u00f3w przyporz\u0105dkowuj\u0105 angielskie okre\u015blenia do odpowiednich zdj\u0119\u0107.<br \/>\n5. Nauczycie og\u0142asza konkurs na najlepsze lub najdowcipniejsze has\u0142o kampanii antynikotynowej.<br \/>\n6. Nauczyciel dzieli klas\u0119 na dwie grupy. Jednej grupie ka\u017ce reprezentowa\u0107 koncern produkuj\u0105cy papierosy, drugiej koncern produkuj\u0105cy pastylki pomagaj\u0105ce w rzuceniu palenia. Ka\u017cda z grup przeprowadza dyskusj\u0119 i przedstawia argumenty za lub przeciw paleniu, kt\u00f3re nast\u0119pnie wypisuj\u0105 po przeciwnych stronach tablicy, np.:<\/p>\n<table border=\"0\">\n<tbody>\n<tr style=\"height: 26.4666px;\">\n<td style=\"height: 26.4666px; border-color: #000000;\"><strong>Tobacco producers<\/strong><\/td>\n<td style=\"height: 26.4666px; border-color: #000000;\"><strong>Producers of anti-smoking medicines<\/strong><\/td>\n<\/tr>\n<tr style=\"height: 185px;\">\n<td style=\"height: 26.4666px; border-color: #000000;\">&#8211; Smoking enhances 'macho&#8217; image of men<br \/>\n&#8211; Smoking makes life more exciting<br \/>\n&#8211; Live is short anyway and we should not avoid any pleasure and desires<\/td>\n<td style=\"height: 26.4666px; border-color: #000000;\">&#8211; Smoking ruins your health, makes you impotent and exposed to earlier death<br \/>\n&#8211; Smoking is &#8222;harmful&#8221; to your family, wallet and clothes<br \/>\n&#8211; Smoking is getting more and more unpopular<br \/>\n&#8211; It is easier to get a job for non-smokers<\/td>\n<\/tr>\n<\/tbody>\n<\/table>\n<hr \/>\n<h6>Lista przymiotnik\u00f3w okre\u015blaj\u0105cych oba p\u0142uca<\/h6>\n<p>1. Painful<br \/>\n2.Rotten<br \/>\n3.Dirty<br \/>\n4.Intoxicated<br \/>\n5.Healthy<br \/>\n6.Clean<br \/>\n7.Disgusting<br \/>\n8.Awful<br \/>\n9.Smooth<br \/>\n10.Delicate<br \/>\n11.Sick<br \/>\n12.Ugly<br \/>\n13.In good condition<br \/>\n14.Fresh<br \/>\n15.Weak<br \/>\n16.Strong<br \/>\n17.Neglected<br \/>\n18.In poor condition<br \/>\n19.Contaminated<br \/>\n20.Respiring<\/p>\n<h6>Wykaz chor\u00f3b zwi\u0105zanych i niezwi\u0105zanych\u00a0 z paleniem<\/h6>\n<p>1.Lung cancer<br \/>\n2.Headache<br \/>\n3.Flu<br \/>\n4.Nausea<br \/>\n5.Mumps<br \/>\n6.Rabies<br \/>\n7.Constipation<br \/>\n8.Pneumonia<br \/>\n9.Small-pox<br \/>\n10.Hepatitis<br \/>\n11.Tonsillitis<br \/>\n12.Leprosy<br \/>\n13.Appendicitis<br \/>\n14.Impotence<br \/>\n15.Miscarriage<br \/>\n16.Running nose<br \/>\n17.Sore throat<br \/>\n18.Stroke<br \/>\n19.Brain tumor<br \/>\n20.Broken leg<\/p>\n<hr \/>\n<h6>The Top 10 Pets&#8217; Excuses For Not Giving Up Smoking<\/h6>\n<p>10&gt; Dog: Nicotine gum sticks to the roof of my mouth.<br \/>\n9&gt; Goldfish: You kidding? I just got it lit!<br \/>\n8&gt; Cat: That smoker&#8217;s cough REALLY helps bring UD the hairballs!<br \/>\n7&gt; Poodle: Smoking is elegant. Besides. the &#8222;patch&#8221; won&#8217;t adhere to my luxurious coat!<br \/>\n6&gt; Ant Farm Ants: Have a 3-second work break every 24 hours. need to pass the time somehow.<br \/>\n5&gt; Poker-Playing Does: What&#8217;s poker without cigars?<br \/>\n4&gt; Rabbit: Doesn\u2019t smoke that many anyway. just one after sex.<br \/>\n3&gt; Dog; I\u2019m going to die when I&#8217;m 9 anyway.<br \/>\n2&gt; White Rat: When I was working in the medical lab they told me it was good for me.<\/p>\n<p>and the Number l Pets&#8217; Excuse for Not Giving UD Smoking&#8230;<\/p>\n<p>1&gt; Chimp: Riding a tricycle in a cowboy hat without a smoke just looks stupid.<\/p>\n<hr \/>\n<h6>Konspekt lekcji<\/h6>\n<p><b>Temat lekcji :<\/b> En arretant de fiimer.<br \/>\n<b>Klasa :<\/b> IV a LZ<br \/>\n<b>Czas trwania :<\/b> 45 minut<br \/>\n<b>Data:<\/b> 6 wrzesie\u0144 2002<br \/>\n<b>Nauczyciel:<\/b> Ma\u0142gorzata Ole\u015b<\/p>\n<p><b>Cele og\u00f3lne lekcji:<\/b><br \/>\n1. Zapoznanie ze skutkami palenia papieros\u00f3w (choroby).<br \/>\n2. U\u015bwiadomienie korzy\u015bci z zerwaniem z na\u0142ogiem.<br \/>\n3. Kszta\u0142towanie nawyk\u00f3w zdrowego stylu \u017cycia.<\/p>\n<p><b>Cele szczeg\u00f3\u0142owe lekcji:<\/b><br \/>\n<u>Po zako\u0144czonej lekcji ucze\u0144:<\/u><\/p>\n<p>zna g\u0142\u00f3wne choroby spowodowane przez palnie papieros\u00f3w wie co dzieje si\u0119 w jego organizmie po zaprzestaniu palenia dostrzega korzy\u015bci (zdrowotne, materialne,&#8230;) po zerwaniu z na\u0142ogiem wie o mentalno\u015bci Francuz\u00f3w do palenia papieros\u00f3w<\/p>\n<p><b>Metody pracy:<\/b><br \/>\npogadanka burza m\u00f3zg\u00f3w pokaz<\/p>\n<p><b>Formy pracy:<\/b><br \/>\n&#8211; indywidualna<br \/>\n&#8211; w parach<br \/>\n&#8211; grupowa<\/p>\n<p><b>Materia\u0142y dydaktyczne:<\/b> kr\u00f3tki reporta\u017c o paleniu nagrany z TV 5, przewodnik wydany przez I&#8217; Assurance Maladie we Francji \u201eA je\u015bli wykorzystam wakacje aby rzuci\u0107 palenie?&#8221; (Et si je profitais des vacances pour arreter de fumer?),kserokopie z czterema kr\u00f3tkimi artyku\u0142ami i kwestionariuszami dla uczni\u00f3w, paczki po papierosach, ewentualnie paczki z papierosami uczni\u00f3w kt\u00f3rzy pal\u0105, stowniki pol-fr<\/p>\n<h6>Przebieg zaj\u0119\u0107<\/h6>\n<p><b>WPROWADZENIE<\/b><\/p>\n<p>Wprowadzenie s\u0142ownictwa wakacyjnego, przypomnienie s\u0142\u00f3wek, wprowadzenie nowego s\u0142ownictwa, ustne wypowiedzi uczni\u00f3w na temat: Comment vous avez profitez de vos vacances? Je\u015bli kt\u00f3ry\u015b z uczni\u00f3w wspomni o papierosach kontynuujemy go, je\u015bli nie naprowadzamy uczni\u00f3w przez dodatkowe pytania: Qu&#8217;est-ce que vous aves feit pour votre sante?&#8230;<\/p>\n<p><b>ROZWINI\u0118CIE<\/b><\/p>\n<p>Uczniowie wypisuj\u0105 na tablicy w j\u0119zyku polskim wyrazy kt\u00f3re dotycz\u0105 palenia papieros\u00f3w, nast\u0119pnie w grupach 3-4 osobowych t\u0142umacz\u0105 za pomoc\u0105 s\u0142ownik\u00f3w po kilka wyraz\u00f3w. Nauczyciel pisze wyrazy na tablicy i zwraca uwag\u0119 na prawid\u0142ow\u0105 wymow\u0119 podawanych przez uczni\u00f3w s\u0142\u00f3wek.<br \/>\nNauczyciel ka\u017cdej grupie daje opakowania po papierosach w j\u0119zyku francuskim, uczniowie pal\u0105cy mog\u0105 r\u00f3wnie\u017c wyci\u0105gn\u0105\u0107 swoje paczki papieros\u00f3w. Uczniowie w grupach maj\u0105 za zadanie uzupe\u0142ni\u0107 list\u0119 s\u0142\u00f3wek poprzez przet\u0142umaczenie wszystkich wyraz\u00f3w jakie znajduj\u0105 si\u0119 na francuskich paczkach.<br \/>\nNauczyciel puszcza z kasety video kr\u00f3tki reporta\u017c o szkodliwo\u015bci palenia. Nast\u0119pnie proponuje dyskusj\u0119: Est-ce que ce reportage vous a emu? II vous a plait?&#8230; Dyskusja mo\u017ce odbywa\u0107 si\u0119 r\u00f3wnie\u017c w j\u0119zyku polskim ze wzgl\u0119du na ewentualne braki w s\u0142ownictwie.<br \/>\nNast\u0119pnie nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie . Uczniowie wype\u0142niaj\u0105 kwestionariusz dlaczego chc\u0105 rzuci\u0107 palenie.<br \/>\nNast\u0119pnie czytaj\u0105 tekst co robi\u0107 aby pohamowa\u0107 ch\u0119\u0107 zapalenia papierosa, podaj\u0105 swoje metody i ewentualnie krytykuj\u0105 zaproponowane.<br \/>\nAby uzmys\u0142owi\u0107 palaczom koszty zwi\u0105zane z tym na\u0142ogiem, nauczyciel proponuje wype\u0142nienie kolejnego zadania, w kt\u00f3rym uczniowie dowiaduj\u0105 si\u0119 ile wydaj\u0105 na papierosy przez rok czy pi\u0119\u0107 \u0141at. (Reakcje uczni\u00f3w czasami s\u0105 zdumiewaj\u0105ce).<br \/>\nNa zako\u0144czenie, uczniowie zapoznaj\u0105 si\u0119 z ostatnim tekstem co dzieje si\u0119 w organizmie ludzkim po zaprzestaniu palenia od 20 minut do 10 lat.<\/p>\n<p><b>PODSUMOWANIE<\/b><\/p>\n<p>Uczniowie uzupe\u0142niaj\u0105 tabelk\u0119 ZALETY \/ WADY PALENIA<\/p>\n<p><b>PAPIEROS\u00d3W PRACA DOMOWA<\/b><\/p>\n<p>Uczniowie maj\u0105 wymy\u015bli\u0107 2 has\u0142a reklamowe dotycz\u0105ce szkodliwo\u015bci palenia papieros\u00f3w.<\/p>\n<hr \/>\n<h6>Scenariusz lekcji<\/h6>\n<p class=\"fonter\"><b>Temat:<\/b> Fenomen \u015bl\u0105skiej gwary &#8211; \u201e j\u0119zyka Rej\u00f3w i Kochanowskiego&#8221;.<\/p>\n<p><b>Cele lekcji:<\/b><\/p>\n<p><b>1.Poziom wiedzy: <\/b><\/p>\n<p>A. Zapami\u0119tanie wiadomo\u015bci:<br \/>\n&#8211; zna odmiany j\u0119zyka polskiego; dzia\u0142y nauk o j\u0119zyku polskim: fonetyk\u0119, sk\u0142adni\u0119, s\u0142owotw\u00f3rstwo;<br \/>\n&#8211; zna poj\u0119cia: gwara, dialekt, tolerancja.<br \/>\nB. Zrozumienie wiadomo\u015bci:<br \/>\n&#8211; wyja\u015bnia r\u00f3\u017cnice pomi\u0119dzy og\u00f3lnopolsk\u0105 odmian\u0105 j\u0119zyka a gwar\u0105; wyja\u015bnia odmienno\u015bci gwary \u015bl\u0105skiej w zakresie fonetyki, fleksji i sk\u0142adni;<br \/>\n&#8211; wyja\u015bnia r\u00f3\u017cnice pomi\u0119dzy gwar\u0105 a dialektem..<\/p>\n<p><b>2. Poziom umiej\u0119tno\u015bci:<\/b><\/p>\n<p>A. Stosowanie wiadomo\u015bci w sytuacjach typowych:<br \/>\n&#8211; wskazuje zasi\u0119g gwary \u015bl\u0105skiej na mapie,<br \/>\n&#8211; pokazuje na mapie dialekty polskie;<br \/>\n-charakteryzuje r\u00f3\u017cnice w gwarze w stosunku do og\u00f3lnopolskiej odmiany j\u0119zyka polskiego,<br \/>\n-podaje przyk\u0142ady s\u0142\u00f3w gwarowych, kt\u00f3re nale\u017ca\u0142y do j\u0119zyka staropolskiego.<br \/>\n&#8211; wskazuje typowe cechy gwary \u015bl\u0105skiej w tekstach gwarowych.<br \/>\nB. Stosowanie wiadomo\u015bci w sytuacjach problemowych:<br \/>\n&#8211; t\u0142umaczy teksty zapisane w gwarze na j\u0119zyk og\u00f3lnopolski;<br \/>\n&#8211; tworzy teksty w gwarze i w j\u0119zyku og\u00f3lnopolskim;<br \/>\n&#8211; korzysta z zebranych przez siebie materia\u0142\u00f3w( przeprowadzone wywiady w gwarze, zebrane teksty gwarowe);<br \/>\n-bada r\u00f3\u017cnice w gwarze na przyk\u0142adzie j\u0119zyka og\u00f3lnopolskiego.<\/p>\n<p><b>3. W zakresie postaw:<\/b><\/p>\n<p>-szanuje tradycj\u0119 \u015bl\u0105sk\u0105( w tym gwar\u0119 \u015bl\u0105sk\u0105);<br \/>\n-ucze\u0144 jest tolerancyjny wobec r\u00f3\u017cnych system\u00f3w kulturowych,<br \/>\n-jest przekonany o konieczno\u015bci piel\u0119gnowania gwary.<\/p>\n<p class=\"fonter\"><b>\u015arodki dydaktyczne:<\/b><\/p>\n<p>-prezentacja multimedialna pt: \u201e Cechy gwary \u015bl\u0105skiej&#8221;,<br \/>\n-nagrany w gwarze \u015bl\u0105skiej wywiad na temat dawnych \u015bl\u0105skich zwyczaj\u00f3w wielkanocnych,<br \/>\n-nagrany kamer\u0105 cyfrow\u0105 wywiad w gwarze \u015bl\u0105skiej, teksty gwarowe: \u201e O topielcu&#8221;, \u201e Jak to piyrwy na \u015awiynta bywa\u0142o&#8221;, regionalne przepisy kulinarne w gwarze;<br \/>\n-mapa dialekt\u00f3w polskich &#8211; prezentacja multimedialna;<br \/>\n-cechy dialektu \u015bl\u0105skiego w formie tabeli &#8211; prezentacja multimedialna,<br \/>\n-S\u0142ownik wsp\u00f3\u0142czesnego j\u0119zyka polskiego. Pod redakcj\u0105 Bogus\u0142awa Dunaja. Warszawa 1996.<br \/>\n-S\u0142ownik gwary \u015bl\u0105skiej. Pod redakcj\u0105 A.J Czajkowskich i A.D. Klukowskich. Katowice 1994.<br \/>\n-nagranie \u015bl\u0105skiej piosenki.<\/p>\n<p><b>Przebieg lekcji:<\/b><\/p>\n<p>1. Wprowadzenie do tematu:<\/p>\n<p>A. Wys\u0142uchanie piosenki oraz wywiadu w gwarze \u015bl\u0105skiej.<br \/>\nB. Pogadanka na temat gwary:<\/p>\n<p>Jak postrzegamy ludzi m\u00f3wi\u0105cych gwar\u0105?<br \/>\nCzy szanujemy r\u00f3\u017cne systemy kulturowe?<br \/>\nCzy jeste\u015bmy tolerancyjni?<\/p>\n<p>C. Przypomnienie znaczenia s\u0142owa tolerancja na podstawie S\u0142ownika wsp\u00f3\u0142czesnego j\u0119zyka polskiego.<\/p>\n<p>2. Zapis i wyja\u015bnienie tematu lekcyjnego.<\/p>\n<p>3. Wyja\u015bnienie poj\u0119\u0107: gwara i dialekt.<\/p>\n<p>4. Wskazanie na mapie dialekt\u00f3w polskich oraz zasi\u0119gu gwary \u015bl\u0105skiej &#8211; prezentacja multimedialna.<\/p>\n<p>5. Odczytanie tekstu w gwarze.<\/p>\n<p>6. Om\u00f3wienie cech dialektu \u015bl\u0105skiego na podstawie tekstu gwarowego i wskazanie przez uczni\u00f3w odr\u0119bno\u015bci fleksyjnych, fonetycznych i sk\u0142adniowych w odniesieniu do j\u0119zyka og\u00f3lnego &#8211; prezentacja multimedialna oraz praca z tekstem.<\/p>\n<p>7. \u0106wiczenia<\/p>\n<p>A. Wska\u017c w tek\u015bcie gwarowym \u201e O topielcu&#8221; lub w przygotowanych wywiadach cechy gwary \u015bl\u0105skiej.<br \/>\nB. Wska\u017c r\u00f3\u017cnice mi\u0119dzy j. og\u00f3lnopolskim a gwar\u0105 \u015bl\u0105sk\u0105 w zakresie fonetyki, fleksji, sk\u0142adni i s\u0142ownictwa.<br \/>\nC. Przet\u0142umacz regionalny przepis kulinarny w gwarze na j\u0119zyk og\u00f3lnopolski (\u201e Modro kapusta ze gwo\u013ddzikami&#8221;).<br \/>\nD. Wska\u017c w wybranym tek\u015bcie gwarowym s\u0142owa nale\u017c\u0105ce do j\u0119zyka staropolskiego.<\/p>\n<p>8. Podsumowanie lekcji:<\/p>\n<p>Nale\u017cy kultywowa\u0107 tradycj\u0119 \u015bl\u0105sk\u0105( w tym gwar\u0119 \u015bl\u0105sk\u0105).<br \/>\nNale\u017cy szanowa\u0107 inne systemy kulturowe. Powinni\u015bmy dobrze opanowa\u0107 polszczyzn\u0119 og\u00f3ln\u0105.<\/p>\n<p>9. Zadanie domowe:<\/p>\n<p>U\u0142\u00f3\u017c dialog mi\u0119dzy mieszka\u0144cem \u015al\u0105ska i jego znajomym z innego regionu Polski.<\/p>\n<p><b>Bibliografia:<\/b><\/p>\n<p>1. Edukacja regionalna . Dziedzictwo kulturowe w zreformowanej szkole. Pod redakcj\u0105 S. Bednarka. Wroc\u0142aw 1999.<br \/>\n2. Kowalska A .i Kowalski J. : Z bada\u0144 nad dziejami j\u0119zyka polskiego na G\u00f3rnym \u015al\u0105sku. Katowice 2002.<br \/>\n3. Prycha\u0142a M. : Edukacja regionalna- dziedzictwo kulturowe w regionie. Wodzis\u0142aw \u015al\u0105ski 2003.<\/p>\n<p><b>Metody pracy:<\/b><\/p>\n<p>1. Podaj\u0105ca (pogadanka, wyja\u015bnienie)<br \/>\n2. Eksponuj\u0105ca<br \/>\n3. Praktyczna (praca z tekstem)<br \/>\n4. Problemowa<\/p>\n<p>Opracowa\u0142a Ma\u0142gorzata Guz<\/p>\n<hr \/>\n<h6 class=\"fonter\"><strong>Biologiczny mechanizm stresu<\/strong><\/h6>\n<p><b>Prowadz\u0105cy:<\/b> Katarzyna Romaniuk- Demonchaux<\/p>\n<p><b>ZAKRES TRE\u015aCI<\/b><br \/>\n=&gt; Poj\u0119cie stresu<br \/>\n=&gt; Objawy stresu<br \/>\n=&gt; Rola adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu w reakcji organizmu<br \/>\n=&gt; Pozytywna i negatywna rola stresu<br \/>\n=&gt; Rodzaje stresu, typy sytuacji stresowych<br \/>\n=&gt; Przyczyny stresu<\/p>\n<p><b>Dzia\u0142 programu<\/b><br \/>\nKoordynacja. Nerwowo-hormonalna regulacja funkcji fizjologicznych.<\/p>\n<p><b>CEL OG\u00d3LNY<\/b><br \/>\nU\u015bwiadomienie pozytywnej roli stresu jako czynnika mobilizuj\u0105cego i zapoznanie ze szkodliwymi skutkami przed\u0142u\u017caj\u0105cego si\u0119 stresu.<\/p>\n<p><b>CELE SZCZEG\u00d3\u0141OWE<\/b><br \/>\nWIADOMO\u015aCI<\/p>\n<p>Ucze\u0144:<\/p>\n<p>=&gt; Definiuje poj\u0119cie stres<br \/>\n=&gt; Podaje objawy stresu<br \/>\n=&gt; Wymienia hormony bior\u0105ce udzia\u0142 w reakcji stresowej<br \/>\n=&gt; Podaje przyk\u0142ady sytuacji stresowych i stresor\u00f3w<\/p>\n<p>UMIEJ\u0118TNO\u015aCI<\/p>\n<p>Ucze\u0144:<\/p>\n<p>=&gt; Wykazuje zwi\u0105zek pomi\u0119dzy dzia\u0142aniem stresora a reakcj\u0105 organizmu<br \/>\n=&gt; Analizuje w\u0142asne zachowanie w sytuacji stresowej<br \/>\n=&gt; Wyka\u017ce zwi\u0105zek pomi\u0119dzy d\u0142ugotrwa\u0142ym dzia\u0142aniem stresu a zdrowiem<\/p>\n<p>POSTAWY<br \/>\nKszta\u0142towanie w\u0142a\u015bciwej postawy wobec reakcji organizmu<\/p>\n<p><b>STRATEGIA<\/b><br \/>\nOperacyjna<\/p>\n<p><b>METODY I TECHNIKI PRACY<\/b><br \/>\nPodaj\u0105ce &#8211; wyk\u0142ad ilustrowany, aktywizuj\u0105ce &#8211; obserwacja, praca w grupach, burza m\u00f3zg\u00f3w<\/p>\n<p><b>POMOCE DYDAKTYCZNE<\/b><br \/>\nKartki do zapisywania reakcji, tablica, mazaki, folie, rzutnik itp.<\/p>\n<h6>Tok lekcji<\/h6>\n<p>1. <b>faza wprowadzaj\u0105ca<\/b><br \/>\nsprawy organizacyjno porz\u0105dkowe, sprawdzenie obecno\u015bci, sprawdzenie zadania domowego<br \/>\n-N wywo\u0142uje sytuacj\u0119 stresow\u0105 (poleca wyj\u0105\u0107 karteczki, podpisa\u0107 imieniem i nazwiskiem) U na kartkach maj\u0105 wypisa\u0107 swoje reakcje na t\u0119 sytuacj\u0119 (tzn. co poczuli, jak zareagowa\u0142 ich organizm: szybsze bicie serca, ciep\u0142o, zimno, itd.)<br \/>\n&#8211; N zbiera kartki, podaje temat lekcji<\/p>\n<p>2. <b>faza realizacyjna<\/b><br \/>\n&#8211; N dzieli uczni\u00f3w na 4-osobowe grupy, rozdaje kartki i mazaki i poleca wykonanie listy sytuacji stresowych dla uczni\u00f3w (burza m\u00f3zg\u00f3w). Uczniowie przypominaj\u0105 sobie sytuacje kt\u00f3re kojarz\u0105 ze stresem (nie musz\u0105 to by\u0107 sytuacje kojarz\u0105ce jako nieprzyjemne)<br \/>\n&#8211; Przedstawiciele grup zawieszaj\u0105 kartki na tablicy, N porz\u0105dkuje je , zwraca uwag\u0119 na powtarzaj\u0105ce si\u0119 sytuacje, wskazuje na ich r\u00f3\u017cnorodno\u015b\u0107, podkre\u015bla fakt, i\u017c nie tylko sytuacje nieprzyjemne i zapami\u0119tane jako negatywne, s\u0105 przyczyn\u0105 odczuwanego stresu.<br \/>\n&#8211; Co to jest stres? Zdefiniowanie &#8211; poj\u0119cia zapis w zeszycie<br \/>\n&#8211; Co si\u0119 dzieje w naszym organizmie w sytuacji stresu &#8211; N omawia biologiczny mechanizm stresu. Wprowadza nowe hormony bior\u0105ce udzia\u0142 w tym procesie (noradrenalina i kortyzol) omawia ich dzia\u0142anie, (przedstawienie grafu, zapis w zeszycie)<br \/>\n&#8211; N przeprowadza pogadank\u0119 na temat rodzaj\u00f3w stresu (tzw. dobrego i z\u0142ego), skutk\u00f3w stresu d\u0142ugotrwa\u0142ego.<\/p>\n<p>3. <b>faza podsumowuj\u0105ca<\/b><br \/>\n&#8211; behawioralna rola stresu, dlaczego stres jest potrzebny (&#8230;innym zwierz\u0119tom),<br \/>\n&#8211; zapoznanie z wynikami bada\u0144 psycholog\u00f3w (lista czynnik\u00f3w stresogennych wsp\u00f3\u0142czesnego cz\u0142owieka)<\/p>\n<p>4. <b>zadanie domowe<\/b><br \/>\n&#8211; wypisz jakie s\u0105 twoje metody walki ze stresem (opisz ich plusy i minusy)<\/p>\n<h6>Higiena jamy ustnej<\/h6>\n<p><b>Imi\u0119 i nazwisko nauczyciela:<\/b> Katarzyna Romaniuk-Demonchaux<\/p>\n<p><b>ZAKRES TRE\u015aCI<\/b><br \/>\n=&gt; Funkcje z\u0119b\u00f3w<br \/>\n=&gt; Zasady higieny jamy ustnej<br \/>\n=&gt; Znaczenie opieki ortodontycznej<\/p>\n<p><b>Dzia\u0142 programu<\/b><br \/>\nBudowa i czynno\u015bci \u017cyciowe cz\u0142owieka. Edukacja prozdrowotna.<\/p>\n<p><b>CEL OG\u00d3LNY<\/b><br \/>\nPog\u0142\u0119bianie wiedzy o realizacji zachowa\u0144 prozdrowotnych w ochronie, utrzymaniu i poprawie zdrowia.<\/p>\n<p><b>CELE SZCZEG\u00d3\u0141OWE<\/b><\/p>\n<p>Ucze\u0144:<\/p>\n<p>=&gt; Om\u00f3wi rol\u0119 i funkcje z\u0119b\u00f3w oraz \u015bliny<br \/>\n=&gt; Nab\u0119dzie umiej\u0119tno\u015bci prawid\u0142owej techniki czyszczenia z\u0119b\u00f3w przy pomocy szczoteczki i nici dentystycznej<br \/>\n=&gt; Zrozumie znaczenie opieki ortodontycznej<br \/>\n=&gt; B\u0119dzie w spos\u00f3b prawid\u0142owy korzysta\u0142 z gumy do \u017cucia.<\/p>\n<p>POSTAWY<br \/>\nUcze\u0144 b\u0119dzie \u015bwiadomy faktu, \u017ce proste ale regularne zabiegi higieniczne s\u0105 warunkiem zachowania zdrowych i \u0142adnych z\u0119b\u00f3w.<\/p>\n<p><b>STRATEGIA<\/b><br \/>\nEmocjonalna, asocjacyjna<\/p>\n<p><b>METODY I TECHNIKI PRACY<\/b><br \/>\nPogadanka po\u0142\u0105czona z dyskusj\u0105, projekcja filmu, burza m\u00f3zg\u00f3w<\/p>\n<p><b>POMOCE DYDAKTYCZNE<\/b><br \/>\nPlansze, film pt. \u201eHigiena jamy ustnej&#8221;, ulotki<\/p>\n<p>&nbsp;<\/p>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>Scenariusz zaj\u0119\u0107 lekcyjnych Temat: Korzy\u015bci wynikaj\u0105ce z niepalenia papieros\u00f3w Cele: 1. Uczniowie u\u015bwiadamiaj\u0105 sobie jakie choroby gro\u017c\u0105 palaczowi 2. Poznaj\u0105 substancje rakotw\u00f3rcze zawarte w dymie tytoniowym 3. Uczniowie buduj\u0105 w\u0142asn\u0105 motywacj\u0119 do nie palenia papieros\u00f3w Przebieg zaj\u0119\u0107: 1. Wprowadzenie do tematu 2. Pokazanie uczniom plakatu z chorobami, kt\u00f3re gro\u017c\u0105 palaczowi 3. Pokazanie plakatu z substancjami &hellip; <a href=\"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/scenariusze-zajec\/\" class=\"more-link\">Czytaj dalej<span class=\"screen-reader-text\"> Scenariusze zaj\u0119\u0107<\/span><\/a><\/p>\n","protected":false},"author":2,"featured_media":365,"parent":0,"menu_order":0,"comment_status":"closed","ping_status":"closed","template":"","meta":{"footnotes":""},"_links":{"self":[{"href":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/wp-json\/wp\/v2\/pages\/280"}],"collection":[{"href":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/wp-json\/wp\/v2\/pages"}],"about":[{"href":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/wp-json\/wp\/v2\/types\/page"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/wp-json\/wp\/v2\/users\/2"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/wp-json\/wp\/v2\/comments?post=280"}],"version-history":[{"count":8,"href":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/wp-json\/wp\/v2\/pages\/280\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":402,"href":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/wp-json\/wp\/v2\/pages\/280\/revisions\/402"}],"wp:featuredmedia":[{"embeddable":true,"href":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/wp-json\/wp\/v2\/media\/365"}],"wp:attachment":[{"href":"http:\/\/pedagog.zsme.pl\/aktualnosci\/wp-json\/wp\/v2\/media?parent=280"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}