Wolontariat

Nie może zabraknąć nam czułości, bezpiecznych gestów, które przekazują dobro. W czasie epidemii zarażaj dobrem.

Realizujemy zdalnie projekt pt. „Integracja – wyczulenie na obecność i potrzeby innych”. Uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku, ich bliscy, oraz uczennice Szkoły Podstawowej nr 8 w Rybniku zdjęciami przywitali kwiecień – miesiąc wiedzy na temat autyzmu. Ubrali się na niebiesko, na znak solidarności z osobami z autyzmem.

Dzień tolerancji

26 lutego 2020 roku uczniowie klasy 2ZB oraz uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Brzechwy w Rybniku wraz z podopiecznymi Stowarzyszenia Oligos mieli okazję wziąć udział w drugim już spotkaniu z serii “Wyczulenie na obecność
i potrzeby innych”. Ideą spotkania była integracja w grupach oraz kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych.
Uczniowie po spotkaniu tak je komentowali:
“Bardzo podobało mi się na dzisiejszych warsztatach. Super ludzie, którzy mimo tego, że są chorzy mają więcej radości z życia niż zdrowy człowiek. Powinniśmy brać z nich przykład”.

“Było fajnie. Było zaskakująco. I było śmiesznie”.

“Było fajnie. W niektórych momentach zadziwiająco”.

“Bardzo fajne przeżycie. Ludzie bardzo w porządku, cieszą się z najmniejszych rzeczy, które dostaną albo zrobią. Powinniśmy brać z nich przykład”.

“Moje wrażenia z dzisiejszego dnia na warsztatach były bardzo pozytywne. Troszkę mały stresik na początku, ale potem było git”.

 

Gala Barwy Wolontariatu Woj. Śląskiego 2019 w Katowicach
Barwy wolontariatu

Łzy wzruszenia. Bezdomni otrzymali świąteczne paczki

Pięknym gestem wykazali się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Ornontowice oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku. – Przygotowali bowiem paczki świąteczne dla osób bezdomnych, w których znalazły się m.in. artykuły spożywcze, bielizna, kosmetyki i ubrania. Dodatkowo dzieci ze szkoły z Ornontowic, własnoręcznie wykonały kartki z życzeniami – mówi sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji.

Głównym inicjatorem akcji był Zespół ds. Bezdomności OPS w Rybniku, który nawiązał kontakt ze szkołami i zaprosił do współpracy Policję oraz Straż Miejską. – Wczoraj od samego rana rozwożono paczki do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Tym zadaniem zajęli się rybniccy policjanci, strażnicy miejscy oraz pracownik z Zespołu ds. Bezdomności OPS w Rybniku. Obdarowane osoby nie kryły wzruszenia. Szczególną radość sprawiły im kartki świąteczne z życzeniami od dzieci – dowiadujemy się.

Masz w sobie dobro – przekaż dalej

“Masz w sobie dobro – przekaż dalej” – to hasło tegorocznych 4 Rybnickich Dni Integracji, w ramach których symboliczny klucz do bram miasta na dwa dni przejęły osoby niepełnosprawne. Rybnickie Dni Integracji to cykliczna impreza, której celem jest pokazanie potencjału osób z niepełnosprawnościami oraz zaangażowanie społeczności lokalnej we wspólne działanie. Nasi uczniowie: Anna Kawik, Szymon Kesten, Olaf Panek, Bartosz Korzeniowski, Jarosław Gardian wzięli udział na terenie pływalni krytej „Akwarium” w Rybniku – Boguszowicach , w Charytatywnym Maratonie Pływackim: „Płyniemy dla Alisi”. Uczniowie klasy 2 TB: Jakub Jurczyk, Kacper Krzekotowski i Karol Nieszporek przeprowadzili zajęcia „Akademia Młodego Technika”, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Wolontariusze ZSME docenieni

W ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu Mechanika przeprowadziliśmy kilka akcji:
 „Pieluszka dla Maluszka” to ogólnopolska akcja, która ma na celu wsparcie domów samotnej matki, domów dziecka, hospicjów a przede wszystkim rodzin wychowujących małe dzieci w ich trudnej codzienności.
 Malowanie mieszkania dla p. Marii i jej niepełnosprawnej córki wykonało 4 uczniów z klasy 3 TB.
 Pomoc w przygotowaniu imprezy środowiskowej dla osób starszych w Miejskim Domu Opieki Społecznej zaangażowali się uczniowie 2 TB.
Za działania wolontaryjne w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu Mechanika w Konkursie dla Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Śląskiego otrzymaliśmy tytuł „Lidera Dobroczynności”. Celem konkursu było promowanie wolontariatu, dobroczynności, przedsięwzięć i akcji charytatywnych organizowanych przez młodych ludzi, uhonorowanie aktywnej społecznie młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Śląskiego, a także wymiana doświadczeń, pomysłów, inspiracji w zakresie działań społecznych.
Szkolne Koło Wolontariatu Mechanika działające przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku – laureaci I miejsca w konkursie Barwy Wolontariatu 2018 w województwie śląskim (kategoria grupowa).

W grudniu w auli budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podczas uroczystej Gali Wolontariatu Województwa Śląskiego Szkolne Koło Wolontariatu Mechanika zostało laureatem konkursu „Barwy Wolontariatu 2018” w województwie śląskim. Nagrodę otrzymaliśmy za działania podjęte na rzecz osób z niepełnosprawnością, wspieranie ludzi w trudnych sytuacjach życiowych, remont budynku dla osób niepełnosprawnych, akcję charytatywną „Świąteczna paczka Mechanika”, propagowanie idei wolontariatu, prowadzenie spotkań informacyjno – edukacyjnych dotyczących transplantacji narządów, realizację projektu: „ Akademia Młodego Technika” oraz propagowanie ekonomii społecznej w ramach projektu: „Akademia Świadomego Ekonomisty – Bank Ambitnej Młodzieży”. Wszystkim Wolontariuszom i Społeczności Mechanika serdecznie gratulujemy.

 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Czas, w którym odkrywamy nasze lepsze ja i szerzej otwieramy serce na drugiego człowieka. Dzielimy się tym co mamy, by potrzebujący pomocy również mogli poczuć świąteczną atmosferę. Bywają trudne sytuacje życiowe, które często pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie – wtedy właśnie pomoc ma największy sens. W tegorocznej edycji Świątecznej Paczki Mechanika zebraliśmy 3120 złotych. Radość sprawiliśmy pięciu rodzinom. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i serce. Pamiętajmy: Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu. Dziękujemy WSZYSTKIM za okazane serce i zaangażowanie w NASZĄ WSPÓLNĄ akcję!
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślności i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia życzy:

DRUŻYNA ŚWIĄTECZNEJ PACZKI MECHANIKA

Koło Wolontariatu Mechanika laureatem w kategorii Grupa Wolontariacka 2018

Kapituła wybrała Wolontariusza Roku w Rybniku

Wizyty studyjne w Stowarzyszeniu Oligos

Środy w naszym ośrodku są wyjątkowe, a to za sprawą wspólnych zajęć w ramach wizyt studyjnych uczniów z Zespołu Szkół Elektryczno – Mechanicznych.

„Wymiana ciepła”

Już nie jeden, a dwa wieszaki służą potrzebującym w akcji „Wymiana ciepła”. W jednym z pasaży przy ulicy Sobieskiego powstało miejsce, gdzie można przynieść niepotrzebną zimową odzież, zostawić ją, a stamtąd mogą ją zabrać osoby potrzebujące.

Zobacz więcej

 Wycieczka do Kopalni – Sztolnia Królowa Luiza. Zabrze

Fotoreportaż z wycieczki uczestników ŚDS pod opieką terapeutów i wolontariuszy z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych. Chłopcy wykonali zadanie na medal! DZIĘKUJEMY!

Wizyta studyjna młodzieży w OLIGOS

Kolejna wizyta studyjna grupy z ZSME.
Młodzież pracowała w III grupach:
I – przy nasadzeniach tui, które dotarły do nas jako darowizna z Zakładu Zieleni Miejskiej w Rybniku oraz Rybnickim Służbom Komunalnym, które te drzewka do ośrodka przetransportowały.
II – przy pracach porządkowych w ośrodku
III – asystowanie ON podczas terapii.

Budowa ścieżki edukacyjnej dla niepełnosprawnych

Ruszamy z budową edukacyjnej ścieżki do nauki poruszania się na wózku inwalidzkim.
Po kilku latach starań autorski projekt naszej szefowej – Elżbiety Piotrowskiej doczekał się realizacji.
Na teranie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku ul.T. Kościuszki powstaje ogólnodostępna ścieżka (ok 100m), na której będą wszelkie bariery, które osoby na wózkach i ich opiekunowie napotykają w życiu codziennym.
Każde stanowisko będzie miało tabliczkę z opisem, jak najbezpieczniej i z użyciem jak najmniejszej siły pokonać barierę – opisy opracowane zostaną przez zespół rehabilitantów z Centrum Medyczno – Rehabilitacyjnego RELAX z Rybnika ul. Piasta.
Będzie możliwość nieodpłatnego odbycia szkolenia po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z rehabilitantem z RELAX-u lub trenerem specjalistą asystentury ON ze Stowarzyszenia OLIGOS.
Oddanie ścieżki do użytku zaplanowano na koniec czerwca 2018r.

Lider Dobroczynności – Edycja IV

Konkurs dla Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Śląskiego, na najlepsze akcje społeczne zrealizowane w latach 2016-2018 pod hasłem „Lider Dobroczynności”

Kolejny raz Szkolne Koło Wolontariatu Mechanika otrzymało tytuł Lidera Dobroczynności za przeprowadzone akcje wolontaryjne w latach 2016 – 2018.
Celem konkursu jest  promowanie wolontariatu,  dobroczynności, przedsięwzięć i akcji charytatywnych organizowanych przez młodych ludzi, uhonorowanie aktywnej społecznie młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych  Województwa Śląskiego a także wymiana doświadczeń, pomysłów, inspiracji w zakresie działań społecznych. Gratulujemy i dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom a przede wszystkim Uczniom za wspaniałą postawę, zaangażowanie i wielkie serce. Wasze działania w tym obszarze zostały docenione!

Otwarcie XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych

Będziemy tam! Już w sobotę 9 czerwca grupa młodzieży – nasi wolontariusze z Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych wspólnie z opiekunem będą mieli nie lada przeżycie. Czeka ich mega impreza.

II edycja projektu Akademii Młodego Technika

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku
ruszyła II edycja projektu: Akademii Młodego Technika – Śródmieście reWITA – włącz się!” Zajęcia odbywają się w salach naszej szkoły. Tym razem uczestnikami są dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego Centrum. Każdy uczestnik dostaje indeks Akademii Młodego Technika, gdzie otrzymuje pieczątkę zaliczenia danego warsztatu. Nauczyciele i uczniowie prowadzą zajęcia w ramach wolontariatu. Warsztaty z młodzieżą mają na celu przybliżenie rozwiązań technicznych wykorzystywanych w życiu codziennym, jak również w zastosowaniu komercyjnym. Tematyka warsztatów: Instalacje elektryczne z bliska – nie powinniśmy się ich bać. – prowadzący Bartosz Ostrowski i Piotr Smusz.

Ostatnie zajęcia Akademii Młodego Technika odbyły się we wtorek 15.05. Świetnie się bawiliśmy na zajęciach z teleinformatyki, po prostu używaliśmy telefonów. Dziękujemy Pani Paniczek oraz Zespołowi Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku.

Zajęcia graficzne

Uczniowie siódmej klasy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 8 w Rybniku wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pana Marka Łyko. Na zajęciach poznali podstawy projektowania gier 3D w środowisku Unity. Każdy stworzył swoją własną planszę gry. Edytując teren generowali góry, pagórki, wgłębienia i niecki wypełnione wodą, drzewa i palmy. Dodali też gracza pierwszoplanowego, by swobodnie poruszać się po utworzonej planszy. Omówione zostały również podstawowe zagadnienia z fizyki gry. Na każdej ze scen pojawił się dodatkowy obiekt spadający pod działaniem siły grawitacji. Zabawa była fantastyczna! W maju młodzież weźmie udział w następnych warsztatach graficznych.

„Śródmieście reWITA – włącz się!” – Akademia Młodego Technika
Współpraca ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku

Zajęcia Akademii Młodego Technika odbywają się w salach Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Rybniku. W zajęciach bierze udział 10 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1  z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rybniku. Każdy uczeń dostaje indeks Akademii Młodego Technika, gdzie otrzymuje pieczątkę zaliczenia danego warsztatu. Nauczyciele prowadzą zajęcia w ramach wolontariatu. Warsztaty z młodzieżą mają na celu przybliżenie rozwiązań technicznych wykorzystywanych w życiu codziennym, jak również w zastosowaniu komercyjnym. Uczniowie i uczennice mają okazję spojrzeć na naukę nie tylko z pozycji ucznia w klasie, lecz również dotknąć, przećwiczyć i zobaczyć, jak działa współczesny świat.

Tematyka warsztatów:

  1. Instalacje elektryczne z bliska – nie powinniśmy się ich bać. – prowadzący Bartosz Ostrowski.
  2. Monitoring, TV przemysłowa – coś, co widzimy dookoła, czyli jak to działa – prowadzący Piotr Smusz.
  3. Kółko graficzne Gry 3D – jak to wygląda z drugiej strony – prowadzący Marek Łyko.
  4. Teleinformatyka – jak naprawdę działa łączność – prowadzący Damian Niesobski.
  5. Technologia i język naszych sąsiadów – język niemiecki zabawnie i technicznie – prowadzący Beata Łabuda.
  6. Nie samą technologią żyje człowiek – wf na luzie – prowadząca Małgorzata Ochmann i Karina Mestenhauser – Bury.

W pracę zaangażowani są członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu Mechanika.

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej  przez nauczycieli różnych specjalności dla dzieci ze szkoły podstawowej, by:

  1. wzbudzić ciekawość świata,
  2. zachęcać do aktywnego spędzania wolnego czasu,
  3. szerzyć wiedzę techniczną wśród młodzieży – ukazując, że dziewczęta również mogą rozwijać zainteresowania techniczne.

Dzięki  temu projektowi  promujemy ideę wolontariatu wśród młodzieży oraz  integrujemy środowisko szkolne. Uczniowie wspólnie z ich nauczycielami poświęcą swój wolny czas, by pracować na rzecz środowiska lokalnego, mają okazję, by zaprezentować swoje pasje i zainteresowania oraz wskazać młodszym kolegom i koleżankom pomysły na ciekawe spędzenie wolnego czasu z dala od zachowań ryzykownych.

Stowarzyszenie OLIGOS

Dnia 25.10.2017 r. nasze stowarzyszenie podpisało Porozumienie o współpracy wolontariackiej z Zespołem Szkół Mechaniczno – Elektrycznych. W każdą środę będą przychodzić uczniowie na wizytę studyjną. Cel : promocja idei wolontariatu, integracja ze środowiskiem ON.
Podczas wspólnych zajęć młodzież „od kuchni” zapozna się z ON i ich potencjałem.
Dzisiaj były zajęcia w dwóch grupach – zajęcia plastyczne i w Akademii Dobrego Wyglądu.

Festyn Rodzin Zastępczych

 

W parku przy Domu Kultury w Rybniku – Chwałowicach odbył się Festyn Rodzin Zastępczych. Celem tej imprezy była integracja środowiska rodzin zastępczych i promocja adopcji. Atrakcji było wiele, między innymi stanęły tam Bajkowe Namioty, w których najmłodsi i nieco starsi brali udział w różnego rodzaju zabawach. Dzieci ze Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Serduchowo” wystawiły musical „Królewna śnieżka”, na scenie odbył się również finał Festiwalu Piosenki Dziecięcej imienia Tadeusza Paprotnego. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu Mechanika spędzili cały dzień pomagając w organizacji tego przedsięwzięcia. Stawiali namioty i urządzali miejsca zabaw dla dzieci. W bajkowych przebraniach zajmowali się dziećmi, przeprowadzali konkursy, umilali czas rodzinom zastępczym. Na buziach dzieci nieustannie widać było uśmiech. Wszyscy wolontariusze wspaniale się spisali! Dzieci bardzo często tuliły się do naszego Melka, który przechadzał się alejkami parku. Pani Teresa Gabryś – organizatorka festynu jest bardzo wdzięczna za ofiarowana pomoc naszych wolontariuszy i już rysują się następne plany współpracy naszego koła wolontariatu ze „Stowarzyszeniem Serduchowo”. Dziękuję wszystkim za tak wspaniałą postawę, zaangażowanie i serce.

 


Grupa wolontariuszy biorąca udział w festynie rodzin zastępczych w Rybniku-Chwałowicach


Lider Dobroczynności 2017
Dyplom lidera dobroczynności

W dniu 25 kwietnia 2017 roku w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi odbyło się podsumowanie konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego na najlepiej zorganizowaną akcję społeczną w latach 2015-2016 pod hasłem „Lider Dobroczynności”. Celem konkursu było promowanie wolontariatu wśród młodzieży, wszelkich akcji charytatywnych oraz uhonorowanie młodych ludzi o dobrych sercach  i wyjątkowej wrażliwości. Otrzymaliśmy pierwsze miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego za naszą „Świąteczną paczkę Mechanika”,  promowanie i szerzenie wiedzy o transplantacji narządów oraz współpracę ze stowarzyszeniami promującymi pracę wolontariatu. Doceniono nasz wkład w promowanie wolontariatu, dobroczynności, prowadzeniu akcji charytatywnych organizowanych przez młodych ludzi, dla których niesienie pomocy jest naturalną działalnością. W ocenie prac jury uwzględniało następujące kryteria: pomysłowość, innowacyjność akcji i jej zasięg, efekt i wpływ zrealizowanych działań na środowisko lokalne, a także współpracę z innymi instytucjami. Mieliśmy okazję zaprezentować swoje działania i przybliżyć efekty działalności na rzecz innych, potrzebujących ludzi. W imieniu swoim i naszych wolontariuszy dziękuję Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, uczniom, rodzicom oraz Samorządowi Szkolnemu za pomoc i wsparcie w naszych akcjach charytatywnych. Mamy nadzieję, że w następnych latach naszej działalności będziemy pomagać nadal z takim zaangażowaniem jak dotychczas.

Bożena Paniczek – pedagog szkolny.


Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Rybniku – konferencja

W latach 2011 i 2012 Koło Wolontariatu Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych przyłączyło się do krajowej akcji „Szlachetna paczka”. Wybrano rodziny, którym postanowiliśmy pomóc. Zainspirowani taką formą pomocą stworzyliśmy własną akcję „Świąteczna paczka Mechanika”. Codzienne życie pokazało naszej społeczności szkolnej, że wśród nas żyją ludzie, którzy potrzebują pomocy, wsparcia i okazania serca. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy administracji wyrazili chęć przystąpienia do szkolnej akcji dobroczynnej organizowanej przez nasze koło wolontariatu. „Świąteczna paczka Mechanika”, to projekt, który ma charakter pedagogiczny – uczy społeczność szkolną mądrego pomagania i przyjmowania wsparcia. Od 2013 roku w okresie od października do grudnia prowadzona jest ta akcja charytatywna. Co roku widzimy coraz większe zaangażowanie naszej społeczności w niesieniu pomocy innym, wrażliwości na problemy innych.

Przygotowania do akcji „Świąteczna paczka Mechanika” rozpoczynamy od gromadzenia informacji na temat potrzebujących osób, rodzin i analizy ich sytuacji życiowej (zgłoszenia od uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji). Następnie wyłaniamy osoby, które zostaną objęte pomocą i przedstawiamy Dyrektorowi szkoły do akceptacji. Potem sporządzany jest plakat – ogłoszenie dotyczące akcji – komu pomagamy, w jakiej sytuacji ta osoba/ rodzina się znalazła (zachowując anonimowość tych osób), które przesyłane jest droga mailową do wychowawców klas. Wychowawcy proszeni są o zapoznanie uczniów na lekcjach wychowawczych i ich rodziców na wywiadówkach z treścią ogłoszenia – KOMU POMAGAMY I DLACZEGO. Wolontariusze zbierają pieniądze w klasach. Samorząd uczniowski, rodzice i wolontariusze organizują andrzejkowy kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży ciast w całości przekazany jest na Świąteczną paczkę. Co roku w tę akcję włącza się Rada Rodziców, która przeznacza pewną kwotę na pomoc danemu uczniowi i jego rodzinie. Zebrane pieniądze są zliczane i sporządzony jest protokół. W zależności od potrzeb dokonuje się zakupów bądź przekazywane są pieniądze na leczenie czy rehabilitację. Wolontariusze pakują zebrane rzeczy w papier świąteczny. Zawsze zachowujemy dyskrecję – jeśli rodziny nie chcą ujawniać swoich wizerunków i danych osobowych. Zespoły klasowe najbardziej zaangażowane w akcję nagradzane są podczas corocznej szkolnej gali „Uczeń na medal”.

Od 2013 roku pomogliśmy:

  • Matce z dziećmi (ojciec zmarł w wyniku ciężkiej choroby), która straciła swój dobytek w pożarze domu jednorodzinnego: zakupiono sprzęt gospodarstwa domowego, meble, żywność, odzież.
  • Rodzinie ucznia, która została bezdomna, gdyż została eksmitowana z własnego mieszkania. Zgromadzono niezbędne przedmioty pierwszej potrzeby – żywność, meble i wiele innych artykułów. Zorganizowano środki finansowe na pokrycie opłat w wynajętym mieszkaniu. Dzięki pomocy rodzina odzyskała spokój i równowagę życiową, a matka ucznia znalazła pracę.
  • Rodzinom, które straciły źródło dochodów i borykały się z wieloma problemami. Zakupiono lekarstwa, odzież, żywność i opłacono czynsz.

POMOC CHARYTATYWNA W LATACH 2015-2017

  • W akcji dobroczynnej „Świąteczna paczka 2015”. Zebraliśmy 3366,40 złotych! Z zebranych pieniędzy zakupiono: odzież, obuwie, środki czystości, żywność, lekarstwa. Ponadto opłacono rachunki za prąd. Tym razem pomogliśmy 2 rodzinom uczniów naszej społeczności. Rodzice tych uczniów ciężko zachorowali, dlatego znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki darczyńcom rodziny te mogły w radości spędzić Święta Bożego Narodzenia. Spotykając się z tymi rodzinami widzieliśmy w ich oczach radość i wzruszenie oraz wdzięczność.
  • W roku 2016 w akcji „Świąteczna paczka” udało się zebrać 4.297,30 złotych. Dzięki hojnej postawie społeczności „Mechanika” mogliśmy wesprzeć ludzi, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji z uwagi na problemy zdrowotne.
    • Zbieraliśmy pieniądze dla Moniki, siostry jednego z naszych uczniów / kolegów, która nie tak dawno wygrała walkę z rakiem, a teraz walczy o to, aby wstać z wózka inwalidzkiego. Odwiedziliśmy Monikę, aby wręczyć jej uzbieraną kwotę, potrzebną na turnus rehabilitacyjny. To, co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci – śliczna, młodziutka dziewczyna dziś walczy o powrót do normalnego życia. Na co dzień mieszka sama, praktycznie uwięziona w pokoiku na czwartym piętrze, marzy o tym, żeby samodzielnie wyjść na podwórko. Szansą na to, że Monika kiedykolwiek będzie chodzić, są długie turnusy rehabilitacyjne i to właśnie na ten cel zbieraliśmy pieniądze. Udało nam się również pozyskać dodatkowo sponsora, który sfinansował dostosowanie łazienki do osoby niepełnosprawnej. Teraz Monika może już sama wziąć prysznic nie czekając na pomoc pielęgniarki. Dodatkowo uczeń naszej szkoły – wolontariusz, który jest niepełnosprawny będzie uczył Monikę prowadzenia bloga.
    • Wsparliśmy również Dawida, ucznia pierwszej klasy ZSZ i jego brata. Obaj chłopcy chorują na raka. Ojciec odbierając pieniądze prosił ze wzruszeniem, by podziękować wszystkim za ten dar i pamięć. Mieć dwoje dzieci tak ciężko chorych to naprawdę dramat. Pieniądze pokryją koszt dojazdów do kliniki.
  • Pan Staszek ze łzami w oczach odebrał pieniądze i paczkę z zabawkami dla swojego chorego trzyletniego wnuka Patryka. Podziękował wszystkim za wsparcie i gest w imieniu swoim, córki i wnuka.

„Świąteczna paczka Mechanika” łączy osoby darczyńców i rodziny. Głównym założeniem naszej akcji jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była skuteczna i odpowiadała na konkretne potrzeby. Jest to nie tylko pomoc materialna, ale przede wszystkim impuls i siła do działania, przezwyciężania beznadziejności życia codziennego i sygnał, że rodziny nie są same. Młodzież uczy się wspólnoty, chęci niesienia pomocy i wyzwala potrzebę dzielenia się z innymi oraz czerpania z tego faktu satysfakcji i szczęścia. „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Są to piękne słowa, którymi powinniśmy się kierować w życiu. Pomoc ludziom, mnoży dobro i siły w naszym sercu, daje nam satysfakcji i nagrodę w postaci uśmiechu obdarowanego. Zwykłe „dziękuję” staje się niezwykłym słowem.

W celu krzewienia idei wolontariatu współpracujemy z organizacjami, które prowadzą w naszej szkole warsztaty i prelekcje. Pracownicy Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku organizują szkolenia dla młodzieży: „Dlaczego warto być wolontariuszem”, w których zostają poruszone m.in. aspekty prawne – przywileje i obowiązki wolontariusza. Podjęliśmy również współpracę z Niemedycznym Hospicjum Domowym im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku. Wolontariusze hospicjum opowiadają i zachęcają młodzież do poświęcenia swojego czasu dla ciężko chorego człowieka w jego własnym domu by pomagać nie tylko choremu, ale i jego rodzinie w tak trudnej sytuacji. W ramach Koła wolontariatu ZSM-E co roku klasy pierwsze Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum spotykają się z wolontariuszami i ludźmi po przeszczepach narządów ze „Stowarzyszenia Nefros” i „Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnym do spraw Transplantacji Poltransplant”. Spotkania pod hasłem: „Nie zabierajcie swoich narządów do nieba – one potrzebne są tu na ziemi” uzmysławiają młodym ludziom, że przeszczep jest bezcennym darem i możemy sobie pomagać, aby ratować to, co jest jeszcze do uratowania. Wolontariusze rozdają w szkole „Oświadczenia woli”.


W ramach działalności „Koła wolontariatu ZSM-E” młodzież spotkała się z panem Markiem Śpiewakiem i Pawłem Gardzińskim – wolontariuszami Niemedycznego Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego. Hospicjum to powstało z inicjatywy Duszpasterstwa akademickiego w Rybniku. Jego członkami są wolontariusze, którzy nie posiadają wykształcenia medycznego, są to ludzie czynni i bierni zawodowo, studenci, uczniowie szkół średnich. Osoby te zdecydowały się poświęcić prywatny czas, by bezinteresownie towarzyszyć chorym i ich rodzinom. Zasadą hospicjum domowego jest opieka nad chorymi w terminalnej fazie choroby nowotworowej w jego domu. Wolontariusze, to ludzie dobrej woli, dysponujący czasem i chcący pomagać nie tylko choremu, ale i jego rodzinie w tak trudnej sytuacji. Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 16 lat i chce pomagać innym. Jeżeli ktoś nie widzi się u boku chorego może pomagać w sprawach organizacyjnych Hospicjum, czy w szerzeniu idei hospicyjnej w różnych środowiskach. Wolontariusze zachęcali młodzież, by zaangażowała się w pracę na rzecz chorych: „Czekamy na Ciebie w środy o godzinie 18.00 w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku przy ul. Brudnioka 5 lub w naszym lokalu ul. Zebrzydowicka 30”. Warto zapamiętać z prelekcji, że: żonkil jest symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej według „Słownika Symboli” W. Kopalińskiego symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie – stałą metamorfozę. „Pola Nadziei” to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Cele „Pól Nadziei” to: pozyskiwanie środków finansowych potrzebnych dla bieżącego funkcjonowania Niemedycznego Hospicjum Domowego, edukacja dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi ludźmi oraz propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka a także zachęcanie młodzieży do praktycznego zaangażowania w pomoc dla ludzi cierpiących.


Szkolne Koło Wolontariatu

W ramach „Szkolnego koła wolontariatu” regularnie w naszej szkole odbywają się warsztaty dotyczące pracy wolontariusza. Zajęcia prowadzone są przez panią Annę Bulendę z „Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS”.

Szkolenie to obejmuje następującą problematykę:

  1. Czym jest wolontariat, kim jest wolontariusz?
  2. Wolontariat w liczbach – ilu jest wolontariuszy w Polsce, kim najczęściej są wolontariusze i dla kogo działają.
  3. Czy każdy z nas może być wolontariuszem?
  4. Rodzaje wolontariatu
  5. Gdzie można być wolontariuszem?
  6. Bezinteresowność a wolontariat.

Uczniowie, którzy chcieliby wziąć udział w warsztatach proszeni są o zgłoszenie się do pedagoga szkolnego Bożeny Paniczek.


Wylosuj Anioła

Uczniowie klasy 3 TD wzięli udział w akcji „Zostań Aniołem Stróżem dziecka onkologicznego”.

Akcja pisania Kartek-Wsparcia powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na onkologii.

Lęk, ból i niepewność to wszystko towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Inicjatywa pisania kartek dla dzieci ma na celu wsparcie dziecka podczas leczenia. Akcja jest bezterminowa, jak niestety bezterminowe są zachorowania na raka wśród dzieci. Kartki zaprojektowane przez naszych grafików są naprawdę pomysłowe, piękne i niosą ze sobą wiele pozytywnych myśli – a o to chodzi w tej akcji. Dziękujemy panu Adrianowi Szwedzie za zaangażowanie i inspirację młodzieży w twórczą pracę .


Hospicjum

W ramach działalności „Koła wolontariatu ZSM-E” młodzież spotkała się z panem Markiem Śpiewakiem i Pawłem Gardzińskim – wolontariuszami Niemedycznego Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego. Hospicjum to powstało z inicjatywy Duszpasterstwa akademickiego w Rybniku. Jego członkami są wolontariusze, którzy nie posiadają wykształcenia medycznego, są to ludzie czynni i bierni zawodowo, studenci, uczniowie szkół średnich. Osoby te zdecydowały się poświęcić prywatny czas, by bezinteresownie towarzyszyć chorym i ich rodzinom. Zasadą hospicjum domowego jest opieka nad chorymi w terminalnej fazie choroby nowotworowej w jego domu. Wolontariusze, to ludzie dobrej woli, dysponujący czasem i chcący pomagać nie tylko choremu, ale i jego rodzinie w tak trudnej sytuacji. Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 16 lat i chce pomagać innym. Jeżeli ktoś nie widzi się u boku chorego może pomagać w sprawach organizacyjnych Hospicjum, czy w szerzeniu idei hospicyjnej w różnych środowiskach. Wolontariusze zachęcali młodzież, by zaangażowała się w pracę na rzecz chorych: „Czekamy na Ciebie w środy o godzinie 18.00 w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku przy ul. Brudnioka 5 lub w naszym lokalu ul. Zebrzydowicka 30.” Warto zapamiętać z prelekcji, że: żonkil jest symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej według „Słownika Symboli” W. Kopalińskiego symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie – stałą metamorfozę. „Pola Nadziei” to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Cele „Pól Nadziei” to: pozyskiwanie środków finansowych potrzebnych dla bieżącego funkcjonowania Niemedycznego Hospicjum Domowego, edukacja dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi ludźmi oraz propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka a także zachęcanie młodzieży do praktycznego zaangażowania w pomoc dla ludzi cierpiących.