Transplantacja 2018
„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.” – to słowa papieża Jana Pawła II, który tak określił akt oddania narządów dla ratowania ludzkiego życia.
Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu. Jednak w Polsce jak i na świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które jest wyrażeniem woli osoby, który taki dokument posiada. Trzeba stanowczo podkreślić, że oświadczenie woli jest wyłącznie drukiem informacyjnym i jego podpisanie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji wśród rodziny, znajomych, przyjaciół by wyrazić swoją wolę oraz chęć oddania narządów po śmierci. Młodzież Technikum i Branżowej Szkoły wzięła udział w prelekcji o transplantacji narządów prowadzonej przez pana Jarosława Miarę członka Stowarzyszenia Dializowanych „Nephros”. Pan Jarek stracił w wypadku samochodowym zdrową nerkę, dzięki przeszczepowi 18 lat temu może normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem.
Bez wiersza
Bez mojego wiersza
I słońce ogrzeje Ziemię
I deszcz padać będzieBez mojego wiersza
I potok i rzeka zaszumi
I ptak o świcie zaśpiewaBez mojego wiersza
Zielone trawą pagórki
Będą niewzruszone trwaćBez mojego wiersza
Życie i tak pójdzie dalej
Swoją krętą drogąA ja piszę
By zatrzymać chwilę
W której z tym światem
………. jeszcze trwam.
Pacjent (lat 47) oczekujący na transplantację serca i płuc
Transplantacja 2016
Młodzież wzięła udział w prelekcji o transplantacji narządów prowadzonej przez pana Jarosława Miarę członka Stowarzyszenia Dializowanych „Nephros”. Pan Jarek stracił w wypadku samochodowym zdrową nerkę, dzięki przeszczepowi może normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem. Przeszczepy narządów albo inaczej transplantacje wykonuje się w Polsce już od ponad 50 lat. Pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce dokonali w Warszawie 26.01.1966 roku prof. J. Nielubowicz i prof. T. Orłowski, a pacjentką była 18-letnia uczennica studium pielęgniarskiego. Jednak wiele osób oczekujących na nowy narząd zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Biorców – nie doczeka transplantacji. Jedną z głównych przyczyn powodujących ten stan rzeczy jest mała ilość pobrań narządów od dawców zmarłych. Problem ten reguluje u nas „Ustawa o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów” z marca 1996 roku która mówi, że każdy kto za życia na piśmie nie wyrazi sprzeciwu może być po ewentualnej śmierci dawcą narządów. W praktyce lekarze pytają rodziny zmarłych, potencjalnych dawców czy wyrażają zgodę na pobranie od nich narządów i niestety bardzo rzadko odpowiedź jest pozytywna – rozumiemy złożoność tej tragicznej i smutnej sytuacji dla bliskich zmarłego, podjęcie decyzji o przekazaniu tkanek w tym momencie musi wymagać wielkiej odwagi. Toteż w związku z tym Stowarzyszenie zajmuje się przeprowadzaniem akcji informacyjno – edukacyjnych na temat chorób nerek i przeszczepów narządów. Dlatego też zwrócili się z apelem: Nie zabierajcie swoich organów do nieba – one są potrzebne tu na ziemi. Wypełniając „Oświadczenie woli” można dać komuś nieznanemu a nieuleczalnie choremu dar największy i najcenniejszy – dar życia. Niektórzy z nas dzięki takim, bezimiennym żyją na nowo. Dziękujemy im za to.
Transplantacja 2015
Już po raz czwarty odbyła się w naszej szkole prelekcja o transplantacji narzadów. W tym roku prelegenci pochwalili się młodzieży swoją aktywnością fizyczną, pomimo przeszczepu. Udowodnili, że ludzie po transplantacji nie są skazani na siedzenie przed telewizorem z fiolką z lekami, ale mogą żyć jak kiedyś. Zwrócili też uwagę na to, jak trudna decyzja dla najbliższych jest oddanie narządów członka rodziny – osoby kochanej i bliskiej… Niewątpliwie, ich realne i z życia wzięte opowieści bardzo wzruszały słuchaczy. Uczestnicy prelekcji obejrzeli również film, w którym kilka osób po przeszczepie opowiedziała własne przeżycia. Wśród nich była dziewczyna ze Śląska, która w wieku 19-stu lat stanęła przed nieodwracalną diagnozą – tylko przeszczep serca mógł uratować jej życie. Udało się, dziś jest studentką i czerpie z życia pełnymi garściami. Transplantacja jest trudnym tematem… Dlatego, niezbędną wiedzę należy szerzyć w społeczeństwie, aby pomagać sobie nawzajem… aby ratować to, co jest jeszcze do uratowania. Tylko świadomość tego, że przeszczep jest bezcennym darem, może przyczynić się do większego zrozumienia i dawania wyrazu człowieczeństwa wobec tych, którzy naszej pomocy potrzebują.
Transplantacja 2014
Pod takim hasłem pan Andrzej Papacz prowadził prelekcje dla uczniów „Mechanika”. Transplantacja to szczególna metoda leczenia. Lekarze sięgają po nią wtedy, kiedy już żadne leki, ani terapie nie są w stanie pomóc. Ale to też metoda, która budzi wiele emocji. Dlatego cyklicznie w naszej szkole organizowane są spotkania, które mają przede wszystkim zachęcać do dyskusji o tym, czym jest transplantacja i na czym polega jej specyfika, bo liczba potrzebujących przeszczepu jest wciąż dwa razy większa od liczby dawców. Pan Andrzej dostał serce 21-latka z Wrocławia. Tylko tyle wie na temat dawcy, bo tylko tyle może wiedzieć. Młody, anonimowy chłopak uratował mu życie. Najczęściej przeszczepia się nerki, najrzadziej płuca. Na przeszczep wciaż jednak czeka zbyt wiele osób. W XXI w. wiele słyszy się o transplantologii, medycznej dziedzinie naukowej zajmującej się przeszczepem narządów. Waga owej tematyki sprawia, iż stale pojawiaja się nowe, nurtujące społeczeństwo pytania, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi. Pan Andrzej uważa, iż jest to temat niezwykle istotny z uwagi na fakt, iż mieszkańcy niektórych miast wykazują niewielką wiedzę w tej dziedzinie, co można zaobserwować na podstawie niedoboru dawców w niektórych rejonach Polski, a to skutkuje niewielka ilościa przeszczepianych narzadów. Naświetlił uczestnikom prelekcji zagadnienie oświadczeń woli, za pomocą którego można wyrazić chęć oddania narządów po śmierci. Prelekcja była podzielona na dwa panele, jeden dotyczacy transplantologii po śmierci mózgowej, drugi handlu narządami czy w Polsce istnieje. Prelekcja wzbogaciła wiedzę uczniów i o nowe wiadomości z zakresu przedstawianych tematów. Transplantologia jest w dzisiejszych czasach bardzo ważnym elementem naszego życia, któremu wciąż poświęcamy zbyt mało uwagi.