Jabłko zamiast papierosa 2018
Ostatnio w naszej szkole odbyły się dwie akcje- Komórkomania i “Jabłko zamiast papierosa”. Pierwsza z nich to akcja edukacyjno-informacyjna na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnych dawców. Inicjatorem tych działań jest Fundacja DKMS. Okazało się, że w naszej szkole jest wielu wrażliwych młodych ludzi. W tym dniu do bazy DKMS dodaliśmy aż 25 nowych potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz ciężką puszkę z datkami. Niepełnoletni uczniowie mają czas na podjęcie ważnej decyzji do następnej edycji. Akcja #KOMÓRKOMANIA została przeprowadzona przez wolontariuszy z klasy 4TD : Basię Galwas, Martę Seemann, Arona Dręczewskiego i Michała Wróblewskiego oraz Panią Aldonę Brzezińską-Pompę.
Na korytarzu, tuż obok stanowisk rejestracyjnych DKMS, stanął również stragan ze zdrowymi i smacznymi jabłkami. W tym dniu wszyscy propagowaliśmy “niepalenie” i każdy czuł się zobowiązany zjeść przynajmniej jedno jabłko, do czego jeszcze gorąco nas zachęcali Pani pedagog Bożena Paniczek i uczniowie klasy 1ZB.
Wszystkim zainteresowanym serdecznie dziękujemy.
Jabłko zamiast papierosa 2017
Źródło: dompelenpomyslow.pl
Palisz papierosy? Dzisiaj przedstawimy Ci 10 zalet rzucenia palenia tytoniu. Może one skłonią Cię do tej zmiany w życiu, która na pewno wyjdzie Ci na zdrowie. Na pewno zdajecie sobie sprawę z tego, jak palenie tytoniu jest niekorzystne dla naszego zdrowia. Nie raz sygnowaliśmy Wam problemy takie jak rak. Jeśli jednak wizja odległych problemów zdrowotnych nie przekonuje Was do rzucenia to może wizja szybkich korzyści Was przekona.
10 korzyści z rzucenia palenia papierosów
- Już po 20 minutach od rzucenia palenia obniży się ciśnienie krwi. Dzięki temu zadbasz o swoje serce.
- Po 8 godzinach od rzucenia zawartość tlenku węgla w krwi zmniejszy się. Jest on wręcz śmiertelny dla zdrowia.
- Po 48 godzinach znacznie spada ryzyko zawału serca. Nikotyna zaczyna być usuwana z organizmu.
- 3 dni po rzuceniu palenia zwiększa się wydolność naszych płuc. Jest nam łatwiej oddychać, nasze płuca zaczynają się oczyszczać.
- 2 tygodnie po rzuceniu palenia wzrasta nasza sprawność fizyczna dzięki lepszemu krążeniu. Po 2 miesiącach sprawność płuc jest lepsza aż o 30%.
- Po 3 miesiącach od rzucenia zaczyna znikać kaszel palacza. Poprawia się stan dróg oddechowych. Pomiędzy 3 a 9 miesiącem zregenerują się nasze oskrzela.
- Po 1 roku od rzucenia zmniejsza się ryzyko zawału o połowę.
- Po 5 latach od rzucenia palenia ryzyko udaru mózgu maleje do poziomu osoby, która nie pali.
- Po 10 latach ryzyko raka płuc spada niemal do tego samego stopnia jak u osoby niepalącej.
- Po 15 latach będziesz miał takie samo ryzyko zachorowania na choroby palaczy jak osoba, która nigdy nie paliła. Toksyczne substancje zostaną usunięte z organizmu.
Jabłko zamiast papierosa 2016
Kolejny raz młodzież promowała w szkole zdrowy tryb życia rozdając jabłka uczniom i nauczycielom w ramach cyklicznej akcji „Jabłko zamiast papierosa”. Na korytarzu stanął stragan z pięknymi i smacznymi jabłkami. Warto w tym dniu pomyśleć o własnym zdrowiu i zdobyć się na refleksję, co kryje się w papierosach.
Czy wiesz, co znajduje się w dymie tytoniowym?
- Składa się on z prawie 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze.
- Wszystkie substancje są wprowadzane do najdalszych nawet zakamarków ciała palacza,
- ale także do organizmów wszystkich, którzy przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym.
Co grozi palaczowi?
- Rak płuc,
- Rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani,
- Rak pęcherza moczowego,
- Rak nerki,
- Rak trzustki.
A co z paleniem biernym? Co 17 minut jedna osoba w Unii Europejskiej umiera z powodu biernego palenia w miejscu pracy. Rocznie bierne palenie zabija ponad 79 tys. mieszkańców UE. Istnieje wiele dowodów na to, że bierne palenie zagraża zdrowiu i życiu. Wdychanie dymu ulatniającego się z papierosa lub wydychanego przez palaczy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i raka płuc u osób niepalących. Biernym palaczom może dokuczać łzawienie oczu, podrażnienie nosa, kaszel a nawet astma, także zapalenie oskrzeli, płuc, migdałków, zatok a nawet ucha. I co wybierasz? Jabłko zamiast papierosa!!!!!!
Jabłko zamiast papierosa 2015
Na początku grudnia w naszej szkole odbyła się kolejna szkolna akcja profilaktyczna JABŁKO ZAMIAST PAPIEROSA. Jest to inicjatywa, która na stałe wpisała się w szkolny grafik – prowadzona jest corocznie od 5 lat. W tym dniu przyświeca nam idea, której myślą przewodnią jest „Palenie niszczy zdrowie i skraca życie”. Przy okazji delektowania się smacznymi owocami, toczyło się wiele dyskusji nt. szkodliwości palenia tytoniu. Jednocześnie, na terenie całej szkoły młodzież propagowała „niepalenie” i w tym dniu wszyscy przestrzegają zasady zjedzenia przynajmniej jednego zdrowego jabłka. Akcja profilaktyczna cieszy się zainteresowaniem uczniów i uczennic, którzy bardzo chętnie roznoszą po terenie szkoły koszyki pełne owoców. Społeczność szkolna wpisuje się do księgi ambasadorów kampanii antynikotynowej, która corocznie wystawiona jest na stoisku z jabłkami. W akcji biorą udział nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły. W tym roku rozdano ponad 700 jabłek. Trzeba przyznać, że młodzież coraz otwarciej przyznaje się do tego, że palenie papierosów jest ich problemem, z którym próbują walczyć. Pozostaje nam tylko życzyć dużo zdrowego rozsądku i wytrwania w tym postanowieniu.
Jabłko zamiast papierosa 2014
Po raz czwarty przeprowadziliśmy akcję profilaktyczną pt.: „Jabłko zamiast papierosa”. Na szkolnym korytarzu stanął stragan z pysznymi jabłkami. Głównym celem akcji było uświadomienie młodzieży, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe. Większa część palaczy rozpoczęła palenie będąc jeszcze w szkole ponadgimnazjalnej. Dlatego tak ważne jest, aby przekazać i upowszechnić wśród młodzieży wiedzę dotyczącą szkodliwości palenia tytoniu, ukształtować postawy i umiejętności przydatne w niepaleniu lub przy rzucaniu palenia, trenować zachowania asertywne, wzmacniać poczucie własnej wartości, inicjować działania profilaktyczne, dbać, by środowisko szkolne, rodzinne, lokalne było przestrzenią wolną od dymu tytoniowego. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących wyników, osoby palące często bagatelizują niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą uzależnienie od papierosów. Mimo wielu przestróg i kampanii antynikotynowych, wielu ludziom trudno wyrwać się z sideł nałogu. Palą papierosy, gdyż uzależnili się fizycznie i psychicznie od dawek nikotyny. Jakie zagrożenia niesie ze sobą długotrwałe nałogowe palenie papierosów? Abstrahując od faktu, że traci się mnóstwo pieniędzy na paczki papierosów, szybciej starzeje się skóra, ma się nieświeży oddech i nieładny zapach ubrań, pojawia się szereg komplikacji zdrowotnych, np. ryzyko zachorowania na raka płuc, chorobę niedokrwienia serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy miażdżycę. Najsilniej w papierosie uzależniająca jest nikotyna, ale zawiera on także szereg innych substancji, które są dla nas szkodliwe. Palacze każdego dnia dostarczaja swojemu organizmowi trujących związków chemicznych, a nawet rakotwórczych. W papierosach występują substancje smoliste, amoniak, cyjanowodór, tlenek węgla, aceton, kadm czy fenol.
Jabłko zamiast papierosa 2013
4 grudnia 2013 roku po raz trzeci przeprowadziliśmy akcję profilaktyczna pt. „Jabłko zamiast papierosa”. Na szkolnym korytarzu stanął stragan z pysznymi jabłkami. Celem naczelnym było uświadomienie młodzieży, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe i prowadzi do zachorowań na raka, a w konsekwencji do śmierci. Jak w poprzednich latach – powstał szkolny stragan, na którym znalazło się blisko 800 soczystych owoców. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przyłączali się aktywnie do prowadzonej Kampanii i dokonywali wpisów do Dziennika Kampanii Antynikotynowej. Rozdano ulotki o treści profilaktycznej. Przeprowadzono wiele rozmów z uczniami, którzy przyznali się do nałogu, lecz nie wiedzieli, jak uporać się z problemem. Uczniowie uzyskali wiele rad i wskazówek. Zdeklarowali się także, że będą walczyć z nałogiem. W szkole ogłoszono ten dzień jako DZIEŃ BEZ PAPIEROSA. Akcja udowodniła, że podobne inicjatywy potrzebne są młodzieży. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku, w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli i palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawia, często bywa za późno. Choć odgórne ostrzeżenia oraz zakazy palenia odgrywają zazwyczaj niewielka rolę, znacznie lepiej działa motywacja wewnętrzna, która każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy zakupić jabłka.