Blokowisko to nie wszystko!

Warsztaty plastyczne: Kicz, karykatura, czy arcydzieło?

W ramach Miejskiego programu profilaktyki uzależnień BLOKOWISKO TO NIE WSZYSTKO uczniowie 2 TD wzięli udział w warsztatach plastycznych: „Kicz, arcydzieło i karykatura”. Zajęcia poprowadziła pani plastyk Danuta Sarna. Młodzież w trakcie zajęć zastanawiała się jakimi wartościami kieruje się w swoim życiu. Pani Danuta w sposób ciekawy nawiązała do pracy nad swoim życiem porównując ten proces do tworzenia wielkiego arcydzieła, karykatury i kiczu. Wywołała refleksję na przykładzie renowacji dzieła: „Bitwa pod Grunwaldem”: jakiego trzeba trudu, by budować coś wartościowego na kształt arcydzieła. Jakie chcemy prowadzić życie: oparte na wartościach, budowane mozolnie, z wielkim trudem go udoskonalać , czy może chcemy stworzyć kicz – żyjąc chwilą? Następnie młodzież zaznajomiła się z techniką szablonu graffiti. Każdy uczeń wyszukał pozytywne określenie własnej osoby, które go charakteryzuje, określa, bo w każdym z nas jest zalążek arcydzieła. To określenie każdy z uczestników umieścił na tablicy posługując się techniką szablonu graffiti. Uczniowie uznali zajęcia za niezwykłe, ponieważ: pomogły im uwierzyć w samych siebie, dały podstawy do rozważań o celu i sensie życia, wybrać wartości, którymi warto się kierować. Uświadomiły młodym, że są jak płótno i to oni decydują co na tym płótnie powstanie, kicz, karykatura a może arcydzieło?


Antymina

W ramach miejskiego programu profilaktycznego „Blokowisko to nie wszystko”, w naszej szkole młodzież wzięła udział w „Artystycznym Programie Profilaktyki Uzależnień – „ANTYMINA”, co oznacza: nie daj się wysterować na minę, którą są narkotyki”. Znany i lubiany raper „Kolah” i Andrzej Jaślak, słowem i muzyką ostrzegali przed nałogami. Kiedyś to oni szukali drogowskazu. Dziś są drogowskazem dla innych. Mirosław Kolczyk i Andrzej Jaśtak mówili uczniom, jak nie wejść „na minę”, czyli co zrobić, by omijać nałogi. Najlepiej nie próbować żadnych środków, nie bawić się w ten sposób, bo z braniem substancji psychoaktywnych wiąże się zawsze ryzyko, że człowiek może wylądować w szpitalu, więzieniu, na cmentarzu – tłumaczył Andrzej Jaśtak. Ostrzegali słowem i rapem, bo jeszcze kilka lat temu to oni borykali się z problemami uzależnień. „Kolah” i jego kolega Andrzej opowiedzieli swoje historie życia: pełne bólu, alkoholu, narkotyków, nieodpowiednich ludzi, których spotykali na swoich drogach, kradzieżach, pobytach w więzieniach, bezsilności wobec narkotyków, o spustoszeniu, jakie sieją narkotyki w organizmie, bólu, jaki przeżywały ich mamy. Przestrzegali uczennice, aby szanowały swoje ciało, bo chwile przyjemności niosą ogromne konsekwencje. Poruszyli temat HIV, grup przestępczych. Opowiadali o tym wszystkim z niesamowitym przesłaniem. Całość występu przeplatana była muzyką. Na koniec „Kolah” rymując, wyśpiewał w miłych rytmach podane przez uczniów słowa, tworząc przy tym zabawną historyjkę.


Blokowisko to nie wszystko!

W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyło się artystyczne spotkanie profilaktyczne dla gimnazjalistów w ramach projektu „Blokowisko to nie wszystko – edycja IV”, współfinansowanego przez Miasto Rybnik. Podczas spotkania wręczone zostały dyplomy i nagrody uczestnikom Gry Miejskiej, która odbyła się 18.05.2016 r. Zwycięzcami okazali się uczniowie naszej szkoły: Ania Olma, Magda Kozik, Marta Seemann, Mateusz Zdrzałek, Cezary Michalak i Aron Dręczewski!!! Gratulujemy! Reportaż i zdjęcia wykonał Janek Marcalik.

Warsztaty i gra miejska pełna różnych wyzwań już za nami. Jednak jak doszło do tego, że powoli stajemy się tzw. liderami młodzieżowymi?
Wszystko dzięki współpracy organizacji Strefa WzW, Wolnych z Wyboru wraz z naszą szkolną pedagog – Panią Bożeną Paniczek. Po wcześniejszych prelekcjach w szkole nadszedł czas na prawdziwe warsztaty, wśród innych kandydatów biorących udział w projekcie „Blokowisko to nie wszystko”. Tydzień temu udaliśmy się do Centrum Chrześcijańskiego „Winnica”, gdzie czekali już na nas członkowie Strefy WzW. Na wstępie poprowadzone zostały zabawy integracyjne, które miały lepiej zapoznać osoby z poszczególnych pięciu szkół, w tym z naszego technikum. Gdy gry dobiegły końca, rozpoczęły się pierwsze warsztaty skupione na komunikacji interpersonalnej. Pani prowadząca uświadomiła nam m.in. jak poprawnie rozmawiać, słuchać czy przemawiać. Po krótkiej przerwie na poczęstunek, wystartowały kolejne warsztaty dotyczące rozwijania naszych pasji oraz sztuki wychodzenia ze strefy komfortu co miało hartować naszą pewność siebie, jako liderów. Całość nie tylko uświadomiła nas w jaki sposób przewodzić innymi, ale przede wszystkim, jak wywierać pozytywny wpływ na nasze otoczenie oraz efektywnie dążyć do swoich życiowych sukcesów.
Następnego dnia czekało nas kolejne wyzwanie. Rano zebraliśmy się na rynku, aby rozpocząć grę miejską. Kiedy tylko skończyło się odliczanie, wszystkie pięć drużyn wystartowało z impetem w kierunku pierwszych punktów. Z kolei po dotarciu na miejsce, czekały na nas zadania, takie jak: zrobienie komuś „pranka”, ułożenie zabawnych historii za pomocą słów zaczynających się na literę „g” lub „p”, odnalezienie wymienionych książek oraz zrobienie zdjęcia podanym stroną i wiele, wiele innych. Po wykonaniu wszystkich zadań zgromadziliśmy się w restauracji „Zakątek Pod Teatrem”, gdzie w przyjaznej atmosferze wspólnie zjedliśmy obiad. Gra miejska przyniosła nam wiele satysfakcji, poczucia współzawodnictwa, pozytywnego stresu oraz doświadczenia w dalszym działaniu, jako młodzieżowi liderzy. Warto wspomnieć, że podczas gry towarzyszył nam starszy kolega ze szkoły, który nagrywał całą rozgrywkę. Także dzięki jego pomocy nagraliśmy krótki filmik promocyjny zdrowy tryb życia, który także jest częścią projektu.


Profilaktyka uzależnień z Arturem Sarną